Ciekawe informacje:

Rozwój centrów ogrodniczych oferujących bardzo szeroki wachlarz różnych odmian i gatunków roślin sprawia, że hobbyści kupują do ogrodu już nie tylko popularne kilka lat temu świerki, jodły czy cisy. Obecnie zdecydowana większość właścicieli ogrodów wydaje swoje pieniądze na rośliny kwitnące. Krzewy oraz drzewa zarówno liściaste, jak i iglaste zajmują kolejno trzecie i czwarte miejsce w rankingach popularności. Po wielu latach wraca też moda na własną uprawę owoców, warzyw oraz ziół.

Najchętniej uprawiane rośliny w polskich ogrodach:
Rośliny kwitnące
90%
Trawa
86%
Krzewy
83%
Drzewa iglaste i liściaste
78%
Drzewa owocowe
72%
Warzywa
67%
Zioła
47%
Inne
2%
Źródło: YouGov SixthSense Gardening Survey Poland 2012
Przyjazne Ogrody | Wiosenna alergia
7995
post-template-default,single,single-post,postid-7995,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Blog

Wiosenna alergia

  |   Poradnik   |   Brak komentarzy

A psik! Już teraz, na przełomie lutego/marca alergicy mogą odczuwać pylenie olchy i leszczyny. W tym roku sezon rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Ciepłe i suche dni przyspieszyły nadejście wiosny. Niestety razem z nią, osoby uczulone na różnego rodzaju pyłki, mogą spodziewać się przykrych dolegliwości. W kwietniu rozpocznie się pylenie brzozy i topoli. Gatunki te z pewnością można zaliczyć do najbardziej uciążliwych. Z przeprowadzonych sondaży wynika, że największa liczba osób cierpiących na pyłkowicę, odczuwa swe przykre dolegliwości właśnie w porze wiosennej.

 

Jeśli w tym okresie odczuwamy pieczenie oczu, czy też pojawia się katar podczas przebywania w parku, to może oznaczać, że jesteśmy uczuleni na jedną z tych roślin lub na obie, ponieważ alergen olchy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny.

Źródło: http://www.alergen.info.pl/


W Polsce z roku na rok przybywa alergików, co oznacza, że informacje o pyleniu roślin przydają się coraz większej rzeszy naszego społeczeństwa”. (www.alergen.info.pl)
 

Jak sobie radzić z alergią?

Ponieważ przeważnie nie możemy wywierać wpływu na dobór roślin w mieście, pozostaje nam sięgać po medykamenty lub zastosować długoterminową terapię. Decydując się na szybkodziałające i silne leki na alergię, należy pamiętać, iż te zawierające sterydy, mimo skuteczności i szybkości działania leczą tylko objawy, a nie przyczyny alergii. Sterydy natomiast mogą wywołać liczne skutki uboczne m.in. zwiększenie masy ciała, podwyższenie ciśnienia, a nawet zaburzenia psychiczne. Tak więc oczywistym jest, że muszą być stosowane tylko w ostateczności.

Pyłek Olchy (Alnus sp.)

Pyłek brzozy (Betula sp.)

Co możemy zrobić w domu?

Ponieważ alergeny wziewne działają przeważnie w połączeniu z innymi uczulającymi cząsteczkami, warto zminimalizować ich koncentracje w naszych otoczeniu. Takim czynnikiem nasilającym alergiczne reakcje na pyłki może być zwykle kurz domowy. Wilgotne sprzątanie na pewno ułatwi walkę z alergia w domu. Spróbować można zastosować nawilżacze powietrza, które zmniejszą fruwanie pyłków oraz kurzu w domu.

W kwestii wietrzenia mieszkania, nie zaleca się otwierać okien rano (wskutek ciśnienia atmosferycznego pyłki wznoszą się w powietrze) oraz wieczorem (kiedy pyłki opadają). Alergicy powinni unikać spacerów w lesie, szczególnie w suchą słoneczną pogodę.

Co możemy zrobić w ogrodzie?

Nawet jeżeli nie mamy alergizujących gatunków we własnym ogrodzie, na pewno spora ich ilość dostaje się od działek sąsiadów lub innej zieleni występującej dookoła. Z fizycznego punktu widzenia rozwiązań zmniejszenia natężenia pyłków jest niewiele:

  • Żywopłoty, jako naturalne filtry powietrza zatrzymują część pyłków. Niestety w tym przypadku nie ograniczają się jedynie do ochrony, gdyż potrafią ponownie uwalnić alergeny podczas rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych. W celu zapobiegnięcia tym przykrym konsekwencjom, od czasu do czasu warto spłukać osadzone na nich pyłki, żeby podczas strzyżenia nie unosiły się ponownie w powietrzu.

  • Zbiorniki wodne zwiększają wilgotność powietrza i obniżają lotność cząsteczek w powietrzu.

Pyłek leszczyny (Corylus sp. )

Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie istniejących naturalnie fizyko-elektrycznych procesów roślinnych. Kwiaty żeńskie (słupkowe) drzew lub krzewów żeńskich rozdzielnopłciowych osobników (np. topola, wierzba, kasztanowiec, cis oraz jałowiec) są uziemione w gruncie przez korzenie. Wszystkie rośliny, w niewielkim stopniu są naładowane ujemnym ładunkiem pola elektrycznego. Znamiona słupków są zazwyczaj szerokie i lepkie. Kiedy pyłek z kwiatów męskich ulatuje do powietrza, nabiera dodatni ładunek elektryczny. Do tego jest bardzo lotny i suchy. Ponieważ „+” i „-„ ładunków elektrycznych przyciągają się nawzajem, można powiedzieć, iż znamiona przyciągają do siebie pyłki.

 
Tak więc żeńskie osobniki roślin są najlepszym naturalnym filtrem powietrznym w odniesieniu do pyłków!

Autor: Julia Steshenko

W następnych artykułach:

  • Co jeszcze może uczulać w ogrodzie?
  • Jak zaprojektować własny ‘hipoalergiczny’ ogród?
  • Jak powstaje alergia?
Brak komentarzy

Napisz komentarz