Prawo, a wspólnoty mieszkaniowe
Trochę światła ☼ na aktualizację ustawy o ochronie przyrody dla zarządców nieruchomościami po tegorocznym szkoleniu: możemy bez pozwolenia usuwać krzewy na terenie wspólnoty mieszkaniowej tylko pod warunkiem, że teren wspólnoty jest zamknięty ☝ i /albo łączna powierzchnia krzewów nie przewyższa 25 m2. W innym wypadku, kiedy teren zieleni wspólnoty jest ogólnie dostępny i wycinane krzewy zajmują ponad 25 m2, w świetle ustawy – konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na wycinkę.
Co to znaczy w praktyce? Jeżeli teren wspólnoty jest obsadzony żywopłotem metr szerokości oraz 40 m długości, wzdłuż przykładowo jednej elewacji i zarząd wspólnoty postanowi zmienić nasadzenia lub wyciąć w celu poszerzenia parkingu albo budowy placu zabaw – zezwolenie na wycinkę jest potrzebne.
I co dalej? Po uzyskaniu zezwolenia możemy być umownie zwolnieni z opłat za wycinkę w zamian za wykonanie wskazanych nasadzeń; lub opłata wyniesie dla większości gatunków 40-50 zł za metr kwadratowy. Zazwyczaj, pod warunkiem że mamy miejsce na nowe nasadzenia, może opłacać się wykonanie nasadzeń zastępczych krzewów. Z kolei nasadzenia zastępcze niektórych gatunków drzew już niekoniecznie będą tańsze w porównaniu do opłat za wycinkę