Prace jesienne w ogrodzie
Prace jesienne w ogrodzie możemy podzielić na wykonywane wczesną jesienią (do polowy października) oraz późnią jesienią (do końca listopada)…
Wczesna jesień:
- Usuwamy rośliny jednoroczne
- Wycinamy zaschnięte pędu bylin (zapobieganie chorób)
Ciekawostka: należy zwrócić uwagę, na dobre trendy w ostatnich latach – pozostawienie pędów i owocostanów niektórych atrakcyjnie wyglądających zimą bylin i traw, takich jak irysy syberyjskie, rudbekie lśniące, krwawnik języczki oraz innych. Mistrzem wykorzystywania uroków roślin zimą jest Piet Audolf, znany holenderski architekt zieleni.
- Pielęgnacja trawnika. Dokładnie oczyszczamy od liści (zapobiegnie rozwoju chorób) oraz zasilamy trawnik nawozami o większej zawartości fosforu i potasu.
- Usuwamy opadłe liście oraz obumarłe pędy bylin. Jeżeli wyglądają na zdrowe, nie porażone przez choroby lub szkodniki możemy je pozostawić jako ściółkę lub wykorzystać do kompostowania. Przykładem takiej byliny może być funkia. Jeżeli liście są zdrowe, możemy je pozostawić do wiosny. W ten sposób również będą chroniły części podziemne bylin przed wymarznięciem.
- Przygotowanie podłoża do wiosennego sadzenia przez:
- Nawożenie (fosfor, potas)
- Przekopanie gleby wraz z nawozami. Uwaga: zalecane jest pozostawienie nierozbitych brył ziemi, dzieki czemu zapewnimy najlepsze warunki wilgotnościowe. Później, pod wpływem działania cząsteczek lodu w sposób naturalny zostanie ona spulchniona.
Późna jesień:
Najważniejszą praca w tym okresie jest okrywanie roślin. Po pierwszych przymrozkach musimy zabezpieczyć nowoposadzone lub młode rośliny, a także gatunki wrażliwe na mróz. Wśród najbardziej pospolitych roślin ogrodowych w naszym regionie, wymagają okrywania m.in. róże pnące oraz róże szczepione na pniu, bukszpany, hortensje ogrodowe, budleje Dawida, wrzosy i wrzośce. Najłatwiej zapewnimy tym roślinom ochronę przed przymarzaniem za pomocą:
- Słomianych chochołów
- Iglastych gałęzi
- ‘Kapturów’ z białej agrowłókniny (włóknina zimowa)
Wybierając w tym celu agrowłókninę należy zwrócić uwagę na to by okryć rośliny tak, aby dolne pędy oraz szyjki roślin nie zostały otwarte wskutek zawiewania włókniny przez wiatr. Obecnie w sprzedaży mamy do wyboru włókniny sprzedawane w rolkach jak również gotowe ‘kapturki’ o różnych wymiarach.
Sprzęt ogrodniczy:
Nie mniej ważną czynnością, niż dbanie o rośliny przed zimą jest konserwacja sprzętu ogrodniczego. Warto zwrócić uwagę, żeby nie pozostawić do wiosny narzędzi spalinowych wypełnionych benzyną. Przechowywane przez dłuższy okres czasu paliwo traci swoje pierwotne właściwości, a wytwarzający się osad może wywołać wiosną potrzebę dokładnego czyszczenia lub nawet naprawy sprzętu. Pozbywamy się więc paliwa przez wypalenie (lub zlewanie większej części paliwa i wypalenia pozostałości). Oczyszczamy również pojemniki na trawę w kosiarkach oraz wewnętrzne powierzchnie obudowy noży. Narzędzia do ręcznej uprawy ziemi, takie jak łopaty, szpadle, widły, grabie i inne – dokładnie oczyszczamy od zabrudzeń i rdzy. Zabezpieczyć przed korozją możemy przez nasmarowanie olejem części metalowych oraz pokostem – części drewnianych.
Rośliny iglaste:
Nie rzadko po zimie rośliny iglaste o regularnym pokroju kolumnowym, piramidalnym lub okrągłym tracą swoje piękne kształty. Wskutek działania ciężaru śniegu gałęzie deformują się lub zostają wyłamane. Żeby temu zapobiec nasze działania muszą być skierowane na minimalizowanie zatrzymywania się grubszych warstw śniegu na gałęziach oraz ich nadmiernemu obciążeniu. W tym celu możemy obwiązać od samego dołu krzewy sznurkiem lub żyłką.
Autor: Julia Steshenko
Zdjęcia: www.oudolf.com