Odśnieżanie podwórka – czym najefektywniej?
Wraz z pierwszym śniegiem i przymrozkami powracają trudności utrzymywania nawierzchni posesji w bezpiecznym stanie…
-
Zalety:
-
- Niski koszt (najczęściej już znajdują się w gospodarstwie domowym)
- Minimalne gabaryty narzędzi
-
Wady:
-
- Wysiłek fizyczny (jako skutek mała powierzchnia utrzymania przy tej metodzie)
- Możliwość mechanicznego uszkodzenia powierzchni (skuwacz do lodu)
- Nie zabezpiecza nawierzchnie przed kolejnymi zlodowaceniem
Kiedy odśnieżanie ręczne nie wystarcza musimy wzmocnić skuteczność naszych działań a jednocześnie zapobiec kolejnym zlodowaceniem powierzchni. Szczególnie ważne to jest w okresie gwałtownych obniżeń temperatury na tle opadów.
-
Zalety:
-
- Niski koszt (0,5-1zł/kg*)
- Łatwo dostępna w sprzedaży
-
Wady:
-
- Szkodliwa dla roślinności!
- Krótki czas działania
- Niska wydajność (ok. 200g/m²)
- Ograniczona temperatura działania (do -7℃)
- Niebezpieczeństwo barwienia
- Stwarza ryzyko powstania spękań powierzchni
- W roztworze wodnym stanowi zagrożenie korozji metali
- Może powodować niszczenie obuwia
- Słaba przyczepność
- Może podrażniać łapki zwierząt
Szczególnie chciałaby się uczulić na stosowanie soli drogowej wspólnoty mieszkaniowe i zarządców nieruchomościami, gdyż straty związane z zastosowaniem soli na drogach i chodnikach przeważnie okazują się większe, niż pozorne oszczędzanie (Patrz ilustracje poniżej).
Źródło zdjęcia: http://www.tvn24.pl
-
Zalety:
-
- Dłuższy czas działania (6h-72h) połączony z wyższą wydajnością (30-300g/m². Przyjmuje się, iż średnio zapotrzebowanie na m² jest nawet 10 krotnie niższe niż sol drogowa)
- Niższa temperatura skutecznego działania (do -50℃)
- Silna higroskopijność – pochłania wodę i wilgoć, przeciwdziałając w ten sposób powstaniu błota pośniegowego
- Brak negatywnego oddziaływania na szatę roślinna (przy zalecanym dawkowaniu)
- Nie odbarwia powierzchni
- Wysoka przyczepność – potrafi utrzymać się na powierzchni o pochyleniu do 45°
- Jony wapnia zwiększają wydajność plonowania drzew owocowych
-
Wady:
-
- Wyższy koszt (1,6-5,6 zł/kg*)
- Nie jest wskazane wykorzystanie na powierzchniach podatnych na erozje chlorkową oraz powierzchniach betonowych, młodszych niż 1 rok
* – porównywanie cen detalicznych, worki 25kg
Działanie środków chlorkowych opiera się na reakcjach chemicznych, w wyniku których (chlorek wapnia ) wytwarza ciepło topiące śnieg i lód, zapobiegając jego ponownemu zamarzaniu w ciągu kilkunastu godzin. Z kolei środkiem fizycznym, zwiększającym przyczepność podłoża może być od dawien dawna stosowany piasek. Szeroko stosuje się go również w mieszankach wraz z chlorkiem wapnia (przykładowa proporcja: 80% piasek, 20% chlorek wapnia lub magnezu).
Co wpływa na cenę i skuteczność środków na bazie chlorków? Przeglądając mnóstwo ofert o ponad 4-krotnej różnicy cenowej, zauważyłam jedną prostą zależność: im większe stężenie % chlorku tym większa cena, a dodatkowo większy czas działania, większa wydajność oraz niższe temperatury aktywnego działania środka. W ten sposób większość dostępnych w sprzedaży chlorków wapnia (mieszanek z dominującym udziałem chlorku, a także minimalnym udziałem chlorku sodu i innych substancji) o zawartości chlorku wapnia około 77%, zwanych inaczej technicznym chlorkiem wapnia, wg opisu sprzedawcy cechuje czas działania nie większy niż 24 godziny przy -20°C oraz prawie 10-krotnie niższa wydajność w porównaniu do środków o ponad 90% zawartości chlorku wapnia. W ten sposób, opłacalność tej „inwestycji” zależy przede wszystkim od środków, które możemy zainwestować natychmiast, a także czasu którym dysponujemy – częstotliwości posypywania nawierzchni.
Czym jeszcze mogą różnić się środki na podstawie chlorku wapnia? Na rynku obecnie są dostępne mieszanki z dodatkiem niewielkich ilości inhibitora korozji oraz regulatora pH. Natomiast jeżeli chcemy zminimalizować ilość chlorku sodu (soli) należy zwrócić uwagę na jego procentową zawartość w takiej mieszance.
Czym się różni w praktyce chlorek wapnia od chlorku magnezu? Z opisów dostępnych na stronach producentów i dystrybutorów zauważyłam różnicę jedynie polegającą na dłuższym działaniu (do 72 h przeciwko 48h) oraz większej wydajności chlorku wapnia (do 30m²/kg przeciwko 20 m²/kg), co się wiąże z trochę większą jego ceną w porównaniu do chlorku magnezu (około 15% ceny).
Wady i zalety takiego rozwiązania są oczywiste: szybkość i łatwość pracy z odśnieżarkami mechanicznymi na poziomie amatorskim od lat kłuci się z kosztami, które wydamy na to urządzenie oraz kosztami okresowej konserwacji (jeżeli nie robimy tego samodzielnie). Dlatego o opłacalności takiej inwestycji decyduje przede wszystkim powierzchnia jaką dysponujemy do odśnieżania, a także kwotę pieniędzy jaką jesteśmy w stanie na to przeznaczyć.
Czym się kierować przy wyborze silnika odśnieżarki? W uproszczeniu, możemy zadowolić się odśnieżarką elektryczną w mniejszych ogrodach, będzie ona łatwiejsza w obsłudze i konserwacji, a także będzie cichsza w pracy. Niewielką a przy tym poręczną odśnieżarkę tego typu możemy kupić już za około 500zł. Na większych posesjach niewątpliwa pomocą okaże się jednak odśnieżarka spalinowa… Koszt takiej amatorskiej odśnieżarki może się wachać w przedziale od 1500zł do 2500 zł.
Na co jeszcze możemy zwrócić uwagę przy wyborze odśnieżarki? Ważnymi parametrami są: wysokość robocza (inaczej mówiąc maksymalna grubość warstwy śnieżnej) oraz takie parametry jak napęd na koła – wówczas będzie zasadniczo łatwiejsza w obsłudze, szerokość robocza – jak podpowiada logika, będzie to się wiązać z czasem pracy oraz mobilnością, która jest szczególnie ważna w mniejszych ogrodach i musi być dostosowana do szerokości chodników.
Życzę wszystkim bezproblemowej zimy!
Autor: Julia Steshenko